The death of Bishop Camillo Ballin, Apostle Vicar of Northern Arabia (Bahrain, Kuwait, Qatar, Saudi Arabia) has left the catholic community shocked. It is learnt that the bishop died in Italy Sunday night at the age of 76.

In July 2005, Pope Benedict XVI appointed Bishop Ballin as the Vicar Apostolic of Kuwait. On May 31, 2011, Bishop Camillo Ballin became the Apostolic Vicar of Northern Arabia. He oversaw the territories of Kuwait, Bahrain, Qatar and Saudi Arabia.

Bishop Ballin was born in Fontavia, Italy on June 24, 1944. He was an Italian Roman Catholic bishop, writer, missionary and educator.

As an ardent writer, Bishop Ballin published several written works. In 2004, he published two of his books in Arabic, 'The Ways of the Spirit' and 'History of the Church'. The first explores, in-depth, the Rule of St Pacomius as the founder of communitarian monastic life.

His second publication is a treatise on the history of the Church from its inception in the 15th century, the book particularly aimed at explaining the life of the Church to the Arab world, with special reference to the Eastern Church.

He made his first religious profession (Comboni Missionaries of the Heart of Jesus) in 1965 and his perpetual profession on September 9, 1968. He was ordained Priest of the Comboni Missionaries of the Heart of Jesus on March 30, 1969, at Castelletto Sul Garda, Verona.

After his ordination, in 1970, he learned Arabic in Lebanon and Syria. Bishop Ballin started his priestly apostolate in the Latin parish of St Joseph in Zamalek, Cairo in 1971. The following year, he was appointed parish priest (1972-1977).